K čemu se používá šusťákovina?

Pokud jste se s tímto názvem ještě nesetkali, jedná se o látku, a to buď oděvní nebo technickou. K výrobě této textilie se používá cca 60 % polyesteru, 40 % nylonu a zpravidla nepatrný polyuretanový zátěr, který poskytuje látce vlastnost nepromokavosti. Oděvy ze šusťákoviny – jinak se jí též říká ortalion – slouží zejména v podzimním a zimním období, při sportování či jiných volnočasových aktivitách.

girl-1039729_1280

Z tenké oděvní šusťákoviny se šijí lehké outdoorové sportovní bundy, vesty, kalhoty, z technické například spací pytle, dětské zimní pytle – fusaky, deštníky či slunečníky, a podobně. Díky svým vlastnostem totiž šusťákovina chrání před nepříznivými vlivy počasí, zejména při dešti a větru. V zimním období jsou v oblibě prošívané šusťákové bundy, zateplené vatelínem, rounem či podobnou termo-izolační vrstvou, popřípadě kožešinou; dále obdobně zateplené kalhoty a rukavice – zejména pro děti, které se dlouhou dobu dokáží pohybovat v mrazu a válet ve sněhu, anebo v blátě. Z pevnějších textilií se šijí markýzy, houpačkové potahy, slunečníky, kryty altánků, aj. Látka nepromokne a navíc ještě chrání před mnohdy neúprosným slunečním svitem. Šusťákovina slouží též jako kočárkovina, kde je na její výrobu použito 100 % polyesteru (PES).

Oblečení a průmyslové produkty lze zakoupit hotové v příslušných obchodech, ale šikovné švadlenky a další zručné osoby si z této látky mohou to, co právě potřebují, ušít doma, neboť šusťákovina v metráži je k dispozici v různých „švadlenkách“, textilních galanteriích a prodejnách látek nebo technických textilií. V metráži můžete sehnat látku různých rozměrů, ta nejužší má šířku 0,5 metru.

thread-619949_1280

V mnoha případech ani nemusíte navštěvovat příslušné obchody, ale pohodlně nakoupíte i na e-shopech. A abyste přitom nepotřebovali poradní hlas odborníků, v uvedené tabulce najdete míry látek, potřebné k ušití základních druhů oděvů.

Závěrem si ještě můžeme shrnout vlastnosti šusťákoviny: je tenká, lehká, skladná, pratelná do 40 oC, nemačkavá, rychleschnoucí, vodě a větru odolná. Tak tedy dopřejte produkty z ní vyrobené sobě i svým dětem.

Back to top