Kde se používá dřevěné zábradlí na schodiště

Není pochyb o tom, že nezbytnou součástí každého schodiště či balkónu je v dnešní době zábradlí. Právě ono nám zajišťuje bezpečnost a usnadňuje i výstup a sestup. Přesto mu však nevěnujeme ani zdaleka takovou pozornost, jakou by si zasloužilo.

Není tedy divu, že si velmi často ani nevšimneme, z jakých materiálů je vlastně vytvořeno. Těch může být velká spousta, od kovu přes dřevo či plast až po sklo. Jak ale vybrat ten pravý, pokud stavíme či rekonstruujeme dům či byt?

balkon2

Jednou z věcí, které nám mohou pomoci, je podívat se, které typy jsou dnes nejpoužívanější. Ty totiž velmi pravděpodobně představují nejlepší kompromis mezi cenou a kvalitou, ačkoliv tomu tak samozřejmě nemusí být vždy.

Zdaleka nejčastěji se v dnešní době používají nejrůznější druhy kovu, od chromu přes železo až po nerezovou ocel. Často je najdeme v kombinaci například s plastem, který je použit jako kryt držadla, až po sklo, které zajišťuje především světlo.

Pokud však budete chtít vědět, který je nejironičtější a nejznámější, pak je to bezpochyby dřevo. A není divu, koneckonců dřevěné zábradlí Fa-havlicek.cz bylo z historického hlediska až donedávna tím zdaleka nejpoužívanějším materiálem.

schodiste4

Bylo tomu především proto, že zpracování kovu ještě nebylo na takové úrovni a bylo poměrně náročné. Navíc dřevo bylo snadno dostupné i pro chudší vrstvy a šlo jej z něj vyrobit relativně snadno i svépomocí. Má ale své místo i dnes?

Ano, má, především pak na některých historických budovách. Dále jej najdeme na vesnicích u rodinných domků, kde vhodně doplňuje vzhled. Přeci jen, kov by se sem ani zdaleka tolik nehodil a působil by spíše rušivě.

Velmi často jej také vidíme v pohádkách. Je to dáno, jak již bylo řečeno, především tím, že bylo v historii velmi často používáno. Navíc dodává typický ráz, který je zde žádoucí.

Záleží však jen na vás, který typ si vyberete. Jen vše pořádně zvažte, protože jeho výměna by nebyla ani zdaleka jednoduchá.

Back to top