Nezařazené

Vana nebo sprchový kout? – jedno velké dilema při zařizování koupelny

Jako první je vhodné se sám sebe zeptat, zda máte rádi rychlou sprchu nebo si rádi dopřejete koupel. Někteří si rádi dopřejí oboje a některým stačí ranní sprcha a nemusí mít tak vanu. Dalším faktorem, jestli vanu nebo sprchový kout, je prostor. Do malé koupelny se holt vana nevleze.
skleněný sprchový kout

Vana – výhody a nevýhody

Velké plus pro vanu je, že se v ní vykoupete a můžete si tak dopřát např. pořádnou horkou koupel. Především je vana vhodná pro rodiče s dětmi, kteří si rádi ve vaně plné vody pohrají. Další výhodou je jejich obrovská nabídka na dnešním trhu. Dokážete sehnat téměř vanu jakéhokoliv tvaru. Samozřejmostí jsou obdelníkové a rohové vany, najdete ale i kulaté nebo oválné. Do velké koupelny můžete klidně volit vanu, kterou umístíte doprostřed místnosti. Můžete si vybrat ze smaltovaných, akrylátových van nebo dokonce z litého mramoru nebo z oceli.
Nevýhoda van je především velikost. Svou velikostí zabírají dost místa a nezbyde tak místo například pro pračku nebo koupelnový nábytek. Další nevýhodou u van je, že po sprchování často dochází k vytírání podlahy v koupelně. Tato nevýhoda se ale dá řešit pomocí zástěny, ať již pevné nebo jenom pomocí závěsu – esteticky to ale nemusí působit dobře.
Sprchový kout – výhody a nevýhody
Sprchový kout je tedy vhodný pro ty, kdo nechtějí často vytírat koupelnu a kdo potřebuje ušetřit místo. Na dnešním trhu seženete sprchové kouty různých tvarů – čtvercové, obdélníkové, čtvrtkruhové, pětiúhelníkové. Lze tedy si tedy vybrat tvar takový, aby seděl do prostoru a zbylo místo pro ostatní věci.
vana u okna
Z výhod vany vyplývá, že ve sprchovém koutě se nevykoupete. Pro starší lidi, kteří dlouho nevydrží stát na nohou, to může být nevhodné řešení. Možnost jak vyřešit takový problém je mít sedátko ve sprchovém koutě. Velkou další nevýhodou je údržba samotného koutu. Jelikož kout je tvořen z pevné zástěny, je nutné častěji čistit veškeré spáry, apod.
Při rozhodování, zda si pořídit vanu nebo sprchový kout je tedy nutno brát ohled nejen na velikost koupelny, ale i na váš životní styl.

Back to top