Facebook – dobrý sluha, zlý pán

Ač je nejnižší věková hranice uživatelů Facebooku stanovena na třináct let, rozhodně není těžké ji obejít. Proto na nás může mezi hlavními příspěvky „vyskočit“ i fotka jedenáctileté holčičky. Facebook se proto stále častěji stává útočištěm pedofilů, kteří pomocí chatu komunikují s mladšími uživateli bez jakékoliv kontroly. Spousta rodičů pak mnohdy ani netuší, že jejich dítě se může stát obětí trestného činu.
ukazatel myši na logu

Jak si zajistit své bezpečí?

Zde naleznete pár užitečných tipů a triků, které by Vám mohly usnadnit užívání Facebooku a zároveň se pomocí nich jako uživatelé vyvarujete komplikacím, které následují po nesprávné manipulaci s Facebookem.
· Změňte si své nastavení! Jste si jistí, že chcete, aby Vaše příspěvky viděli přátelé Vašich přátel nebo dokonce všichni? Toto vše můžete ovlivnit a změnit ve svém nastavení, které naleznete pod logem ozubeného kolečka. V nastavení dále naleznete i možnost blokování přátel nebo změnu hesla.
· Znáte se osobně?Dávejte pozor na to, komu potvrzujete žádost o přátelství. Nápovědou vám může být počet společných přátel, které už máte s daným člověkem. Můžete se tak ujistit, že se nejedná o falešnou identitu. Pokud si stále nejste jisti, raději přátelstvínepotvrzujte.
· Na Facebook jedině doma! Je všeobecně známé, že není dobré se na veřejně přístupných počítačích (knihovna, internetové kavárny) přihlašovat na své internetové bankovnictví. Stejně to platí i u Facebooku. Je jen otázkou času, kdy si uživatel, který využil zařízení po Vás, všimne, že jste se zapomněli odhlásit a Vaše data a fotky budou smazány nebo zneužity.
· Všichni vidí všechno! Pamatujte, že jakýkoliv Váš komentář, like, sdílení či potvrzení přátelství uvidí všichni Vaši přátelé. Buďte tedy opatrní a vždy zvažte, co na Facebook napíšete, nebo jak se vyjádříte. U komentářů, které napíšete, buďte zvláště obezřetní, jelikož si je mohou přečíst i lidé, které v přátelích nemáte.
označen kyberprostor
· Není to trochu moc?Byli jste na dovolené u moře a máte spoustu fotek s přáteli. Na fotkách jsou Vaši přátelé v plavkách, dělají úšklebky do fotoaparátu a Vy se chcete svým facebookovým přátelům pochlubit. Zamyslete se, jestli by s tímto nápadem souhlasili i Vaši kamarádi z fotek.

Proč máte Facebook?

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč jste se zaregistrovali? Chtěli jste navázat nová přátelství, nebo sdílet fotografie svých dětí s kamarády ze střední? Ať už je důvod jakýkoliv, dbejte především na své bezpečí. Facebook má dnes téměř 1,5 miliardy lidí a přesně proto se nám může stát osudným.