Kolik stojí úvěr?

Pokud si chce někdo půjčit peníze, neměl by tak určitě činit bez rozmyslu. Protože jsou sice peníze, které se lidem půjčují, vždy tytéž, ale podmínky, za nichž se u různých poskytovatelů půjček a různých finančních produktů půjčuje, rozhodně stejné nejsou. A nejednou si dokonce nejsou ani vzdáleně podobné. A když tak člověk hledá půjčku, mohl by narazit jak na něco, co by bylo učiněné terno, tak třeba i na půjčku pomalu lichvářskou, u níž by hrozilo, že ho tato zruinuje.

Nabídky jsou prostě různorodé, a kromě toho, jak snadno se získávají, co se u nich musí doložit, jak dlouho se čeká na výsledek jak přísného posuzování žádostí, jaké je provázejí splátky a doba splácení a podobně je důležité i to, jaká je přesně cena úvěru Nebankovní hypotéka CZ. Protože všechno něco stojí, půjčky nevyjímaje, a jenom blázen by platil víc, než kolik nevyhnutelně musí.

truhlička s eury

Pokud se bavíme o takové ceně úvěru, je pochopitelně řeč o všem, co za něj ten, kdo si ho bere, zaplatí navíc. Jde o celkovou částku, již musí dlužník věřiteli zaplatit za to, že dostal ony potřebné cizí peníze na určitou dobu k dispozici.

V myslích mnoha našinců je tato cena synonymem pro úroky. Ovšem je tomu ve skutečnosti tak?

Jak všichni se situací obeznámení lidé vědí, nikoliv. Úroky jsou jenom pouhou částí takové celkové ceny. K té totiž patří i nejedna další platba, jež tuto cenu navyšuje. Patří sem i jistina, i nejrůznější další poplatky či přidané hodnoty, zkrátka vše, co musí dlužník věřiteli dohromady zaplatit, než je onen úvěr možné považovat za definitivně splacený.

stovky eur

A proto je tak důležité znát to, co se skrývá pod označením RPSN, tedy pod roční procentní sazbou nákladů. Ta je nejpřehlednějším ukazatelem toho, kolik procent se u které půjčky oproti půjčené částce přeplatí. Ale zatímco tento údaj dostaneme u spotřebitelských úvěrů k dispozici automaticky, u úvěrů podnikatelských tomu tak není. A každý by si ho měl ve vlastním zájmu zjistit.