Refinancování hypotéky https://www.fahd.cz/refinancovani-hypoteky/ je v posledních letech doslova fenoménem a zajímá se tak o něj stále více Čechů. Jejich jediným cílem je najít výrazně výhodnější podmínky před koncem fixního období a uzavřít novou smlouvu za výrazně výhodnějších podmínek u jiné banky. Jak ale vlastně takové refinancování funguje, co je k němu potřeba a kolik se dá ve výsledku ušetřit?
Fixace. Co to je, k čemu slouží a jak figuruje při refinancování?
Fixace úrokové sazby je vlastně období, po které banka (věřitel) garantuje klientovi (dlužníkovi) konkrétní dohodnutou roční úrokovou sazbu. Doba fixního období je u věřitelů různá, někde trvá 5, jindy dokonce 10 let. Vždy tedy záleží na dohodnutých podmínkách ve smlouvě.
Dlužník je vždy před koncem aktuálního fixního období informován o nových podmínkách na další období. V případě, kdy dlužník novou úrokovou sazbu na další fixní období akceptuje, splácí dál stávající úvěr za nových podmínek. Pokud ale s novou úrokovou sazbou není již nadále spokojen, je ideální čas stávající úvěr refinancovat.
Co znamená refinancovat?
Pokud se dlužník rozhodne nadále neakceptovat podmínky nastavené aktuálním věřitel, má plné právo refinancovat a splácet úvěr u jiného věřitele. Refinancování by mělo být provedeno ve chvíli, kdy je nový hypoteční úvěr výrazně levnější než ten stávající. Mezi rozhodující faktory patří hlavně úroková sazba, v potaz přichází i další výhody v podobě výše měsíční splátky, nižších poplatků nebo celkové doby splácení.
Proč je dobré svůj aktuální hypoteční úvěr refinancovat?
Refinancování je v posledních letech velmi oblíbené, ale je potřeba být ve střehu, nemusí být totiž vždy výhodné. Refinancování tedy dává smysl hlavně v případě, kdy se dlužník s věřitel nedomluví na adekvátní úrokové sazbě pro další fixní období. V takovém případě je skutečně čas přemýšlet o refinancování.