Čas na zimní obutí

Na podzim, kdy začíná deštivé sychravé počasí, bychom neměli zapomenout, že se blíží termín na výměnu letních pneumatik za zimní. Podle nového zákona bychom měli mít přezuto 1. listopadu. V zákoně se hovoří o tom, že pokud nebude na silnici sníh nebo námraza, tak je mít nemusí. Na to bychom určitě neměli spoléhat, protože kdo na sto procent ví, že zítra brzo ráno ten sníh nebo náledí nebude? Měla by to být pro nás samozřejmost mít na zimu dostatečný vzorek, zejména kvůli bezpečnosti. Na sněhu nebo náledí se rozjeté auto chová se zimními gumami jinak než s letními. To jsem zakusil na vlastní kůži.
sníh na silnici
„Bylo to ještě v říjnu a napadla najednou vyšší vrstva sněhu. Cestáři tak brzo sněhovou nadílku neočekávali. Silnice byla plná rozježděného sněhového marastu. Bylo ráno mezi sedmou a osmou hodinou a u přechodu, blízko školy v našem městě, vždycky stál v tuto dobu policista. Jednoho takového jsem u přechodu zahlédl. Zadržoval pár dětí na chodníku. Chtěl jsem je pustit přes cestu a začal brzdit. I při rychlosti nižší, než je ta předepsaná, jsem na letních gumách zastavil až v polovině přechodu. Dovedl jsem si představit, co všechno se mohlo stát. Policista, který viděl smrt v mých očích, mě nechal odjet. Od té doby vím, že není dobré podceňovat doporučené vybavení a hlavně přizpůsobit jízdu stavu silnice. Pokaždé, když přes ten přechod přejedu, tak si na tuto situaci vzpomenu“.
auto po smyku
Zimní pneumatiky musíme mít na všech čtyřech kolech. Pokud přezouvání nechceme řešit, je možnost si pořídit pneumatiky celoroční. Pokud to nestihneme do určeného termínu a zastaví nás hlídka na zasněžené silnici, určitě dostaneme pokutu a navíc budeme svou další jízdou ohrožovat ostatní účastníky silničního provozu, tak nám bude zakázána další jízda. Proto raději budeme na zimu připraveni a objednáme se do servisu včas. Vyhneme se tím dalším komplikacím a zbytečným nákladům.