Jak nafouknout malý byt?

Když zařizujeme nový malý byt nebo se do menšího bytu stěhujeme z většího, přejeme si samozřejmě, aby vznikl hezký domov. Dá to trochu víc přemýšlení, práce i finančních prostředků, ale pokud se to povede, určitě to stojí za to. Je nutné využít každý volný centimetr daného prostoru a všechno a všechny tam hezky poskládat. S tím nám hodně pomůže šikovné vybavení. Z nábytku hlavně ten na míru, rozkládací, s velkými úložnými prostory. Nebojíme se ani vysokých vestavěných skříní a vyvýšeného spaní. Dále je dobrou volbou pořízení multifunkčního vybavení domácnosti. Například pračky s integrovanou sušičkou, multifunkční trouby nebo vysavače s parním mopem. Dále také volit spotřebiče ve „slim“ verzích, šetřící prostor v kuchyni i koupelně.

pokoj studenta

Ovšem jsou tu ještě mocní pomocníci, kteří byt dokážou trochu „přifouknout“, opticky zvětšit. Kteří? Vhodné barvy a dostatek světla!

Barvy světlých odstínů

Hodně pomůže bílá klasika na stěnách a nábytku. Ovšem barevnosti se samozřejmě nemusíme vzdávat ani v malých interiérech. Vybíráme ale světlé odstíny. Pak v malém bydlení vypadá moc hezky nejen žlutá, zelená či modrá, ale třeba i šedá či hnědá. Odborníci radí také variantu, kdy sladíme barvu výmalby s barvou nábytku tak, že použijeme stejnou barvu různých (světlých) odstínů. Například bílou na stěnách s nábytkem v dekoru běleného dřeva (bělený dub, bělená borovice). Nebo světlou šedou na stěnách a o něco tmavší odstín šedé na nábytku a podobně. Lepší je ale zde zapomenout na přílišnou pestrou křiklavost a „divoké“ ostré barevné kontrasty. Většinou to v malém prostoru nedopadne dobře!

kuchyň malá bodovky

Dostatek světla

Malý byt je potřeba rozsvítit! V malém prostoru je světlo potřeba dvojnásob. Je to skvělý způsob, jak ho zase o něco opticky zvětšit. Pokud se u nás nechce dovnitř slunečním paprskům, pomůžeme jim použitím průhledných materiálů ve výplních dveří i v příčkách. Dále je tu vhodné používat lesklé prvky a plochy. A vhodně nastavená zrcadla! Z umělého osvětlení jsou dobrou volbou vícebodové zdroje světla, světelné panely různých velikostí nebo pásky na podsvícení nábytku. Moc pěkné, moderní a úsporné je například LED osvětlení, které obchody nabízí v mnoha variantách. Stačí si vybrat to pravé!