Přírodní stavební materiály

Nejprve trochu historie. V prvopočátcích lidské historie lidé obývali jeskyně a jiné přírodní úkryty. S růstem množství lidí, bylo nutné rozšiřovat i možnosti bydlení. Proto lidé začali využívat větve a kůru ke stavbě svých příbytků. S vývojem nástrojů se lidé uchýlili k opracování dřeva, které na své příbytky používali a tím zvyšovali i jejich odolnost. Na střechy začali pálit první hliněné tašky a zdi jejich domků byli čistě ze dřeva. Spáry se poté vymazávali hlínou. Na stropy se dával rákos. O něco později začali lidé ke svým stavbám používat i kámen, který pojili jílem a slámou. S postupem času lidé pálili hliněné cihly. V posledních staletích začali používat i další materiály.
kamenné oblázky
A jaký je trend ve stavebnictví nyní? Dnes se používá mnoho moderních materiálů, ale lidé si začali uvědomovat dopad své činnosti na přírodu a někteří, ti více zaměření na ekologii i finanční náklady se vracejí k přírodním materiálům. Základním přírodním materiálem je pro tyto osoby dřevo, ze kterého si staví srubové domy. Vracejí se také k použití kamene a dokonce i jiných přírodnin. Používají také slámu a hlínu, ze které staví domy, které mají velmi dobré vlastnosti, co se týče tepelných ztrát. Sláma je totiž výborným izolujícím materiálem.
pouštní domek
Jak to je v cizině? Například v Africe používají domorodci ke stavbě svých příbytků rákos, dřevo a hlínu. V jiných oblastech světa lidé ke stavbě používají vysušené zvířecí výkaly. Ty jim zajišťují v noci, kdy teploty velmi klesají, často až pod 0 stupňů, zajišťují tepelnou izolaci a přes den, kdy jsou teploty naopak velmi vysoké, příjemný chládek.
Návratk přírodním stavebním materiálům je zkrátka trend, který je ohleduplný k přírodnímu prostředí a jako bonus je i méně finančně náročný. Při stavbě svých domů bychom měli všichni trochu hledět i na své potomky a na to, v jakém stavu jim necháme přírodu a životní prostředí.