Výběr bytu

Při volbě bydlení jsou nejčastější dvě možnosti byt a dům. Mnoho lidí si nemůže dovolit investovat mnoho času a peněz do realizace vlastního domu, takže se ubírají k bydlení v bytech. Bytové jednotky jsou velmi populární ve městech, zejména z důvodu velké koncentrace lidí na menší ploše. Bytový dům zabírá plošně méně místa než rodinný dům.

Už forma bytového domu je důležitá pro některé aspekty bydlení. Pavlačový dům nabízí velmi atraktivní formu bydlení, ale mezi jeho nevýhody se řadí neúplné soukromí z obou větratelných stěn. Naopak šetří plochu zastřešení díky exteriérovým komunikacím mezi byty. Dále například chodbový dům je výhodný z hlediska praktického statického využití.

vstup do bytu

Nyní už k samotným bytům. Dispozice bytu může být chodbová, halová, centrální, monoprostorová nebo průchozí. Každý z těchto typů dispozice podporuje jiný životní styl obyvatele bytu.

Monoprostorová dispozice například podporuje společenskou stránku nájemníků.

Formy bytů jsou rozděleny dle podlažnosti bytu a také dle podlaží, z kterého se do bytu vstupuje. Vícepatrové byty jsou nazývány mezonetové a jsou charakteristické schodištěm uvnitř dispozice bytu. Jedna z méně obvyklých variant rozdělení podlaží v bytě jsou různá posunutí půdorysů a výšek podlaží. Vytvoření bytových domů, které obsahují tyto byty je pro architekta velice zajímavý a nesnadný úkol.

byt se schodištěm

Poslední rozdělení bytů je dle typu. Ty mohou být standardní, nástřešní, s předzahrádkou, s přímým vstupem a zahradou, nástřešní s přímým vstupem a samostatně s přímým vstupem. Nejčastějším typem je už podle jeho pojmenování zřejmý byt standardní.

Lidé, kteří si hledají byt zvažují téměř všechny výše uvedené kritéria. Některá jsou pro ně více důležitá než jiná, ale to je přirozené. Každý také u výběru bytu bere v potaz své finanční prostředky. Ty bývají i velice často rozhodující a poté jsou lidé schopni upustit od méně důležitého požadavku na byt.

Hledání bytu je velice náročná a unavující disciplína, ale dá se na ni nahlížet i jako zajímavou zkušenost a poznání bytů, které jsme ani netušili, že by mohly existovat.