Dřevěné pergoly prodlužují obytný prostor

Venkovní terasa s pergolou je prodloužením obytného prostoru a v teplém období roku zde lidé tráví mnoho volného času. Většinou se koncipuje jako místo pro posezení s přáteli, nad hrnkem čaje nebo kávy, slouží pro venkovní grilování, dětem jako zázemí pro dovádění a hraní her, lze ji dočasně využít jako parkovací zónu pro jízdní kola, motocykly či některá osobní vozidla, ovšem zároveň je součástí zahradní architektury, kde dotváří jedinečný vzhled celého objektu.

cesta napříč zahradou

Většinou se zhotovují ze dvou základních typů materiálů – ze dřeva nebo z hliníkových profilů. Zatímco hliník působí chladně a vizuálně se nehodí ke každému typu stavby, s dřevěnou pergolou lze uspět téměř všude, jak u nízkopodlažních bungalovů, tak i patrových staveb se sedlovou nebo rovnou střechou. V poslední době se také tyto výrobky začaly objevovat i u nízkoenergetických domů a u mobilních dřevostaveb. Zvláště pro mobilní domy představuje právě toto řešení významné zvětšení využitelné plochy pro zajištění zázemí na vlastním pozemku, a je-li pergola u domu pergoly-trutnov.cz zastřešená, je možné ji užívat téměř denně od jara až do podzimu.

Kontakt s přírodou

Být v blízkosti květin, trávníku a okrasných dřevin je asi ten hlavní důvod, proč se zdržujeme ve venkovním prostředí. Pocit zázemí a bezpečí dotváří částečně nebo zcela zastřešená robustní konstrukce a masivní zahradní nábytek. Výhled do zeleně působí příznivě na psychiku a zároveň přijímáme dostatek energie z živých rostlin.

pták na pergole

Kde ji postavit

Ještě před tím, než se ukotví první nosný sloupek, musíte mít jasno, kam jej umístit, resp. byste měli pečlivě zvážit, kde bude pobyt pod zastřešenou stavbou příjemný. Do hry totiž může vstoupit více faktorů, které vaše rozhodování ovlivní, a nevhodně zvolené místo pak může pokazit radost z nového přístřešku.

Pohledy sousedů – jistě byste nebyli rádi, kdyby o každém vašem pohybu věděli zvědaví sousedé nebo kolemjdoucí z ulice. Pamatujte na své vlastní soukromí, a to i v případě, že udržujete dobré sousedské vztahy. Přístřešek by měl být umístěný tam, odkud máte dobrý výhled, ale není tak dobře vidět na vás.

Návětrná strana – postavit pergolu na návětrné straně znamená vzdorovat i slabému vánku, který při dlouhodobém sezení nemusí být zrovna příjemný. Nejvíce srážek a silného větru očekávejte od západu, severozápadu a jihozápadu.

Back to top